Oświadczenia i Wnioski Pracowników i Zleceniobiorców
- Marka:Alo-2
- Kod produktu: Oświadczenia i Wnioski Polski Ład
- Dostępność: Na stanie
-
121,77 zł
Standardowy, kompleksowy pakiet dla kadr i płac przygotowany przez Izabelę Leśniewską zawiera:
Informacje:
I1) Ulga dla klasy średniej: podstawowe informacje dla pracownika
(I1_info_ulga_pracownik.pdf)
I2) Kalkulator ulgi dla klasy średniej dla pracowników
(I2_przykłady_ulga_dla_klasy_średniej.xlsx)
Uwaga: Kalkulator w najbliższej przyszłości zostanie zmieniony (tzn. podejście w nim) z powodu Rozporządzenia Ministra Finansów z 7 stycznia 2022 r. (Dz. U. z 2022 r. poz. 28)
I3) Informacja dla osób samotnie wychowujących dzieci
(I3_info_samotne_wychowywanie_dzieci.pdf)
Dla pracowników:
P1) Wniosek o pobór zaliczek bez stosowania zwolnienia od podatku przez podatnika do ukończenia 26. roku życia
(P1_pracownik_do_26.docx/pdf)
Pracownik do ukończenia 26. roku życia może złożyć wniosek u pracodawcy, aby płatnik pobierał zaliczki od wynagrodzenia na podatek bez stosowania ulgi dla młodych.
P2) Wniosek o pobór zaliczek bez miesięcznych kosztów uzyskania przychodów
(P2_KUP.docx/pdf)
Pracownik może złożyć wniosek u pracodawcy o pobór zaliczek na podatek od wynagrodzenia bez stosowania miesięcznych kosztów uzyskania przychodów ze stosunku pracy w wysokości 250 zł miesięcznie.
P3) Wniosek o niestosowanie ulgi dla klasy średniej
(P3_UKŚ.docx/pdf)
Pracownik może złożyć u pracodawcy wniosek o niestosowanie ulgi dla klasy średniej, czyli nie będzie obniżał podatku dochodowego z tytułu wynagrodzenia pracownika o tę ulgę.
P4) Wniosek o pobieranie i naliczanie 32% od uzyskiwanych przychodów
(P4_wniosek_32%_pracownik.docx/pdf)
Pracownik może złożyć wniosek u pracodawcy o obliczanie i pobieranie wyższej zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 32%.
P5) Oświadczenie o stosowaniu stawki 17% do uzyskiwanych przychodów
(P5_oświadczenie_32%.docx/pdf)
Pracownik może złożyć oświadczenie u pracodawcy o obliczanie i pobieranie zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 17%.
P6) Oświadczenie o pomniejszaniu zaliczek na podatek dochodowy o dodatkową kwotę wolną od podatku do uzyskiwanych przychodów
(P6_oświadczenie_17%.docx/pdf)
Pracownik może złożyć oświadczenie u pracodawcy o pobieranie dodatkowej kwoty wolnej od podatku od wynagrodzenia, która zmniejsza podatek dochodowy.
P7) Oświadczenie o ograniczeniu zaliczek ze względu na emeryturę
(P7_ograniczenie_emerytura_pracownik.docx/pdf)
Pracownik (senior) może złożyć oświadczenie u pracodawcy, aby zastosował ulgę dla pracujących seniorów, czyli obniżył podatek dochodowy z tytułu wynagrodzenia pracownika o tę ulgę.
P8) Oświadczenie o ograniczeniu zaliczek osoby powracającej z zagranicy
(P8_ograniczenie_powracający_pracownik.docx/pdf)
Pracownik może złożyć oświadczenie u pracodawcy, aby zastosował ulgę dla osoby, która przeniosła miejsce zamieszkania na terytorium RP, czyli obniżył podatek dochodowy z tytułu wynagrodzenia pracownika o tę ulgę.
P9) Oświadczenie o ograniczeniu zaliczek ze względu na posiadanie czwórki lub więcej dzieci
(P9_ograniczenie_dzieci_pracownik.docx/pdf)
Pracownik może złożyć oświadczenie u pracodawcy, aby zastosował ulgę dla rodzin z dziećmi 4+, czyli obniżył podatek dochodowy z tytułu wynagrodzenia pracownika o tę ulgę.
P10) Wniosek o nieprzedłużanie terminów, o których mowa w art. 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wynikających z § 5 Rozporządzenia Ministra Finansów z 7 stycznia 2022 r. (Dz. U. z 2022 r. poz. 28)
(P10_wniosek_o_nieprzedluzanie_terminow_pracownik.docx/pdf)
Pracownik może złożyć u pracodawcy wniosek o niestosowanie rozporządzenia z 7 stycznia 2022 r., czyli o nieprzedłużanie terminów przekazania nadwyżki zaliczki.
P11) Wniosek o nieprzedłużanie terminów poboru zaliczek na podatek na podstawie art. 53a ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przez płatnika, tj. zakładu pracy w rozumieniu art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, (Dz. U. z 2022 r. poz. 558 z 9 marca 2022 r.)
(P11_wniosek_o_nieprzedluzanie_terminow_pracownik.docx/pdf)
Dla zleceniobiorców:
Z1) Wniosek o niepobieranie zaliczek na podatek dochodowy osób uzyskujących przychody z działalności wykonywanej osobiście
(Z1_wniosek_kwota_wolna_zlecenie.docx/pdf)
Zleceniobiorca może złożyć wniosek u zleceniodawcy o niepobieranie zaliczek o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek dochodowy.
Z2) Wniosek o pobieranie i naliczanie 32% od uzyskiwanych przychodów
(Z2_wniosek_32%_zlecenie.docx/pdf)
Zleceniobiorca może złożyć wniosek u zleceniodawcy o obliczanie i pobieranie wyższej zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 32%.
Z3) Oświadczenie o ograniczeniu zaliczek zleceniobiorcy ze względu na emeryturę
(Z3_ograniczenie_emerytura_zleceniobiorca.docx/pdf)
Zleceniobiorca (senior) może złożyć oświadczenie, aby zleceniodawca zastosował ulgę dla pracujących seniorów, czyli obniżył podatek dochodowy z tytułu wynagrodzenia zleceniobiorcy o tę ulgę.
Z4) Oświadczenie o ograniczeniu zaliczek zleceniobiorcy powracającego z zagranicy
(Z4_ograniczenie_powracający_zleceniobiorca.docx/pdf)
Zleceniobiorca może złożyć oświadczenie, aby zleceniodawca zastosował ulgę dla osoby, która przeniosła miejsce zamieszkania na terytorium RP, czyli obniżył podatek dochodowy zleceniobiorcy o tę ulgę.
Z5) Oświadczenie o ograniczeniu zaliczek zleceniobiorcy ze względu na posiadanie czwórki lub więcej dzieci
(Z5_ograniczenie_dzieci_zleceniobiorca.docx/pdf)
Zleceniobiorca może złożyć oświadczenie, aby zleceniodawca zastosował ulgę dla rodzin z dziećmi 4+, czyli obniżył podatek dochodowy z tytułu wynagrodzenia pracownika o tę ulgę.
Z6) Wniosek o nieprzedłużanie terminów, o których mowa w art. 42 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wynikających z § 5 Rozporządzenia Ministra Finansów z 7 stycznia 2022 r. (Dz. U. z 2022 r. poz. 28)
(Z6_wniosek_o_nieprzedluzanie_terminow_zleceniobiorca.docx/pdf)
Zleceniobiorca może złożyć u zleceniodawcy wniosek o niestosowanie rozporządzenia z 7 stycznia 2022 r., czyli o nieprzedłużanie terminów przekazania nadwyżki zaliczki.
Z7) Wniosek o nieprzedłużanie terminów, o których mowa w art. 42 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przez płatnika, tj. zleceniodawcy w rozumieniu art. 41 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wynikających z art. 53a ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 558 z 9 marca 2022 r.)
(Z7_wniosek_o_nieprzedluzanie_terminow_zleceniobiorca.docx/pdf)
Z8) Wniosek o nieprzedłużanie terminów poboru zaliczek na podatek na podstawie art. 53a ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przez płatnika, tj. zleceniodawcy w rozumieniu art. 41 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, (Dz. U. z 2022 r. poz. 558 z 9 marca 2022 r.)
(Z8_wniosek_o_nieprzedluzanie_terminow_zleceniobiorca.docx/pdf)
Dla stażystów/absolwentów:
A1) Wniosek o niepobieranie zaliczek na podatek dochodowy osoby na umowie o praktyki absolwenckie/staż uczniowski
(A1_wniosek_kwota_wolna_praktykant.docx/pdf)
Stażysta/absolwent może złożyć wniosek u pracodawcy, aby płatnik nie pobierał zaliczki na podatek dochodowy od umowy o praktyki.
A2) Wniosek o pobieranie i naliczanie 32% od uzyskiwanych przychodów
(A2_wniosek_32%_praktykant.docx/pdf)
Stażysta/absolwent może złożyć wniosek u pracodawcy o obliczanie i pobieranie wyższej zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 32%.
Po zakupie produktu należy zalogować się na konto klienta, w sekcji "Moje zamówienia", w pierwszym rzędzie, po prawej stronie jest "Pobieralnia". Trzeba w nią kliknąć i na tej stronie pobrać plik zip ze wszystkimi dokumentami. Potem można rozpakować archiwum.
Natomiast w sekcji Moje zamówienia, w pierwszym rzędzie, po lewej stronie jest "Historia zamówień". Można tam pobrać fakturę (pierwsza czerwona ikonka po prawej przy zamówieniu).
Nota prawna:
PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz wniosek lub oświadczenie - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory wniosków i oświadczeń należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji.
Produkt nie może zostać odesłany w zwykłym trybie pocztą. Zawartość pakietu może być zmieniana na życzenie.
Opis | |
Autor | Izabela Leśniewska: Ekspert i praktyk z 29-letnim doświadczeniem. Współpracuje m.in. z: RZECZPOSPOLITA i prawo.pl. |
Grupa docelowa | Przedsiębiorcy, pracodawcy, biura rachunkowe, osoby zajmujące się zagadnieniami kadrowo-płacowymi, kandydaci do pracy w działach Kadr i Płac. |
Stan prawny | Marzec 2022 r. |
Formaty | MS Excel (xlsx), Libre Office Calc (ods), MS Word (docx), Libre Office Writer (odt), PDF |
Produkty powiązane
Tagi: Polski Ład, wzory dokumentów, kalkulatory, aktualizowane na bieżąco